Thursday, August 9, 2012

НАПЛИВ НА ВЕРСКА НЕТРПЕЛИВОСТ ВО САД


По убиството на Сиките, опожарена и џамија

Во градот Џоплин, американската сојузна држава Канзас затсиноќа е опожарена џамија. Во пожарот никој не настрадал, а сторителот се уште не е познат. Претставник на локалната полиција изјави дека џамијата е целосно уништена. Тој наведе дека не може да го оцени делото како расистичко бидејќи се уште никој не е уапсен. На четврти јули непознато лице фрлило молотов коктел врз покривот на истата џамија.
Што се однесува до претходниот инцидент со нападот на храмот на Сиките во Висконсин, осомничениот убиец на шестемина е идентификуван од Организацијата за заштита на граѓанските права како "очаен неонацист". Напаѓачот, 40-годишниот Вејд Мајкл Пејџ беше застрелан од полицијата. Тој е поранешен војник во американската армија, но во 1998 година добил отказ од армијата на САД поради непримерно однесување, како и тоа што бил пијан на дежурство. Пејџ завчера вооружен со најмалку два полуавтоматски пиштоли влегол во храмот во време кога собраните верници се подготвувале за богослужба. Властите нападот го означија како внатрешен тероризам, а Индија го осуди нападот.
На вчерашното оплакување на недолжните жртви присуствуваше и гувернерот на Висконсин, Скот Вокер.
No comments:

Post a Comment